Jak wybrać dobrego psychologa?

Wybieranie psychologa powinno rozpocząć się od określenia czego tak naprawdę potrzebujesz: czy ma to być raczej konsultacja w sprawie jakiejś przejściowej trudności, dowiedzenie się i nauczenie czegoś konkretnego w czym pomocna będzie porada psychologiczna, czy raczej Twoje trudności związane są z długotrwałym problemem, chcesz przepracować wiele trudności ze swojego życia, ciężko Ci normalnie funkcjonować i podejrzewasz u siebie jakieś zaburzenia zdrowia psychicznego.

W pierwszym przypadku wybierz konsultację psychologiczną u psychologa, w drugim wybierz się na psychoterapię u psychoterapeuty.

Warto wiedzieć jaka jest różnica między psychologiem a psychoterapeutą i jakie uprawnienia, zadania leżą w kompetencjach tych dwóch specjalistów. Aby się tego dowiedzieć przeczytaj wpis: Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra. Do kogo iść?

Gdzie znaleźć psychologa?

Pierwszym rozróżnieniem jest to czy psycholog ma być „na NFZ” czy prywatnie. Psychologa w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia warto szukać w takich miejscach jak:

  • Poradnia Zdrowia Psychicznego / Poradnia Psychologiczna
  • Centrum Zdrowia Psychicznego
  • Dzienny Oddział Psychiatryczny
  • Ośrodek Psychoterapii i Promocji Zdrowia “Ogród”
  • Poradnia Leczenia Nerwic

Bezpłatną pomoc psychologiczną można uzyskać również w takich ośrodkach jak:

  • Centrum Usług Społecznych
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (wsparcie dla dzieci i rodzin, nauczycieli)
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej
  • Specjalistyczna Poradnia Rodzinna
  • Stowarzyszenia pacjentów i telefony zaufania

Prywatnie najczęściej psychologów można znaleźć na portalach takich jak:

Kim jest dobry psycholog? Jak wybrać psychologa?

Przede wszystkim musi to być osoba, która ukończyła 5letnie studia psychologiczne. Na konsultacji można poprosić o okazanie dyplomu ukończenia studiów, by mieć pewność że osoba, z którą rozmawiamy jest specjalistką, za którą się podaje.

Warto zwrócić uwagę na to czym dana osoba się specjalizuje, czyli w czym czuje się najbardziej kompetentna. Psycholog zazwyczaj ma ogólną wiedzę z dziedziny psychologii, ale są takie obszary, które bardziej go interesują przez co może być lepszym specjalistą. Może to wynikać z dodatkowych szkoleń jakie podjęła, doświadczenia zawodowego, czyli miejsc w których pracowała i pacjentów/klientów z jakimi do tej pory miała do czynienia.

Aby uchronić się przed zaufaniem niewłaściwej osobie można poprzeglądać jej działalność internetową (coraz więcej psychologów upublicznia swoje treści np. blogi, kursy, media społecznościowe, publikacje naukowe). Po co? Możemy wówczas poczytać czy prezentowane tam treści są z kręgu sprawdzonej wiedzy naukowej czy raczej mowa o szarlatanerii stylu oczyszczania aury, wzmacniania intuicji. Jeśli mamy wątpliwości możemy się zgłosić do Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych http://ptmm.org/ i ich mediów społecznościowych (Facebook https://www.facebook.com/ptmmedycznych/ , Instagram, LinkedIn).

Warto również zapoznać się z kodeksem etyki zawodu psychologa http://www.ptp.org.pl/teksty/NOWY_KODEKS_PTP.pdf , by wiedzieć czego się spodziewać i po czym ocenić, że ten psycholog, ta psycholożka jest okej a jakich założeń raczej nie spełnia.

Ostatnią kwestią jest to czy ta osoba wzbudza nasze zaufanie po prostu jako człowiek. Niektórzy preferują rozmowę z kobietą, inni z mężczyzną, jedni młodszych inni starszych i bardzo doświadczonych. Ogólnie nie powinno się oceniać po wyglądzie, ale chodzi o ogólny wizerunek, czy dana osoba sposobem autoprezentacji zachęca do kontaktu czy nie.

Pomocne może być przejrzenie opinii o psychologu / psycholożce, a jeszcze bardziej odpowiedzi tego specjalisty/ki na te opinie, to może mówić co nieco o podejściu do klienta.

Najważniejsze jest jednak zdecydowanie się na spotkanie i na nim sprawdzenie czy jest nam z tą osobą po drodze. Czasami jedna lub dwie rozmowy wystarczą by powiedzieć „to nie mój typ człowieka” i wówczas nie zrażajmy się i szukajmy kogoś innego – specjalistów jest dużo. Czynnik ludzki jest tutaj ważny, bo psyhcolog_żka pracują przede wszystkim sobą, tym jacy są.

Tym co jest istotne w skutecznej pomocy innej osobie to podejście specjalisty_ki. Czy uważa ogólnie ludzi za wartościowych, dostrzega ich potencjał, traktuje z szacunkiem i akceptacją? Czy potrafi empatycznie spojrzeć na doświadczane przeze mnie trudności? Czy sprawia wrażenie osoby kompetentnej o szerokiej wiedzy, którą potrafi przekazać laikowi? Czy widać zaangażowanie i satysfakcję z pracy? Czy jest autentyczna w tym co robi i mówi?

Czasem to nie ma aż takiego znaczenia, bo idziemy tam po konkretną poradę jak sobie z daną trudnością życiową poradzić, mamy nastawienie zadaniowe i jeśli wprowadzenie jakiejś wspólnie ustalonej zmiany pomaga to znaczy, że wybór psychologa/psycholożki był trafny.


Ciekawa jestem czym się kierowaliście wybierając psychologa_żkę. A może macie negatywne doświadczenia i chcecie innych przestrzec przed popełnieniem podobnego błędu?

Julia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s