Przejdź do treści
Strona główna » Blog psychologiczny » Jak wybrać dobrego psychologa?

Jak wybrać dobrego psychologa?

kobieta w jasnoróżowej sukience stoi na tle ciemnej kanapy, jasnoszarego dywanu i ściany ze zdjęciami. kobieta podpiera dłonią podbródek, lekko się uśmiecha

Wybieranie psychologa powinno rozpocząć się od określenia czego tak naprawdę potrzebujesz. Zastanów się czy doświadczasz jakiejś konkretnej trudności. Może chcesz się czegoś dowiedzieć lub nauczyć. W tym pomocna będzie porada psychologiczna u psychologa.

Być może Twoje trudności związane są z długotrwałym problemem lub chcesz przepracować wiele trudności ze swojego życia. Ciężko Ci normalnie funkcjonować i podejrzewasz u siebie jakieś zaburzenia zdrowia psychicznego. W tym przypadku wybierz się na psychoterapię u psychoterapeuty.

Warto wiedzieć jaka jest różnica między psychologiem a psychoterapeutą i jakie uprawnienia, zadania leżą w kompetencjach tych dwóch specjalistów. Aby się tego dowiedzieć przeczytaj wpis: Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra. Do kogo iść?

Pobierz darmowy e-book!

Zapisując się na newsletter OTRZYMASZ W PREZENCIE e-book na temat pokonywania obaw przed spotkaniem z psycholożką / psychoterapeutką.
Dowiedz się więcej o tym e-booku.

* oznacza pole obowiązkowe

Gdzie znaleźć psychologa?

Psychologa w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia warto szukać w takich miejscach jak:

  • Poradnia Zdrowia Psychicznego / Poradnia Psychologiczna
  • Centrum Zdrowia Psychicznego
  • Dzienny Oddział Psychiatryczny
  • Ośrodek Psychoterapii i Promocji Zdrowia “Ogród”
  • Poradnia Leczenia Nerwic

Bezpłatną pomoc psychologiczną można uzyskać również w:

  • Centrum Usług Społecznych, niektóre Ośrodki Pomocy Społecznej
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (wsparcie dla dzieci i rodzin, nauczycieli)
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej
  • Specjalistyczna Poradnia Rodzinna
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
  • Stowarzyszenia pacjentów
  • Telefony zaufania

Prywatnie psychologów można znaleźć na portalach takich jak:

Kim jest dobry psycholog i jak wybrać właściwego psychologa?

Przede wszystkim musi to być osoba, która ukończyła 5letnie studia psychologiczne. Na konsultacji można poprosić o okazanie dyplomu ukończenia studiów, żeby mieć pewność że osoba, z którą rozmawiamy jest specjalistką, za którą się podaje.

Warto zwrócić uwagę na to czym dana osoba się specjalizuje, czyli w czym czuje się najbardziej kompetentna. Psycholog zazwyczaj ma ogólną wiedzę z dziedziny psychologii. Są jednak takie obszary, które bardziej go interesują, przez co może być w nich lepszym specjalistą. Może to wynikać z dodatkowych szkoleń jakie podjęła i doświadczenia zawodowego, czyli miejsc w których pracowała i pacjentów/klientów z jakimi do tej pory miała do czynienia.

Aby uchronić się przed zaufaniem niewłaściwej osobie można poprzeglądać jej działalność internetową. Coraz więcej psychologów upublicznia swoje treści np. blogi, kursy, media społecznościowe, publikacje naukowe. Po co? Możemy wówczas poczytać czy prezentowane tam treści są z kręgu sprawdzonej wiedzy naukowej, czy raczej mowa o szarlatanerii w stylu oczyszczania aury, wzmacniania intuicji. Jeśli mamy wątpliwości możemy się zgłosić do Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych i ich mediów społecznościowych (Facebook, Instagram).

Warto również zapoznać się z kodeksem etyki zawodu psychologa. Dobrze jest wiedzieć czego się spodziewać i po czym ocenić, że ten psycholog/psycholożka jest okej, a jakich założeń raczej nie spełnia.

Ostatnią kwestią jest to czy ta osoba wzbudza nasze zaufanie po prostu jako człowiek. Niektórzy preferują rozmowę z kobietą, natomiast inni z mężczyzną. Jedni młodszych, a inni starszych i bardzo doświadczonych. Nie powinno się oceniać po wyglądzie, ale ogólny wizerunek jest ważny w ocenie, czy ktoś zachęca do kontaktu czy też nie.

Pomocne może być przejrzenie opinii o psychologu / psycholożce. A jeszcze bardziej odpowiedzi tego specjalisty/ki na te opinie, to może mówić co nieco o podejściu do klienta.

Najważniejsze jest jednak zdecydowanie się na spotkanie i na nim sprawdzenie czy jest nam z tą osobą po drodze. Czasami jedna lub dwie rozmowy wystarczą, by powiedzieć: „to nie mój typ człowieka”. I wówczas nie zrażajmy się i szukajmy kogoś innego. Specjalistów jest dużo. Czynnik ludzki jest tutaj ważny, bo psycholog_żka pracują przede wszystkim sobą, tym jacy są.

Tym co jest istotne w skutecznej pomocy innej osobie to podejście specjalisty_ki.

  • Czy uważa ogólnie ludzi za wartościowych, dostrzega ich potencjał, traktuje z szacunkiem i akceptacją?
  • Czy potrafi empatycznie spojrzeć na doświadczane przeze mnie trudności?
  • Czy sprawia wrażenie osoby kompetentnej o szerokiej wiedzy, którą potrafi przekazać laikowi?
  • Czy widać zaangażowanie i satysfakcję z pracy?
  • Czy jest autentyczna w tym co robi i mówi?

Czasem to nie ma aż takiego znaczenia, bo idziemy tam po konkretną poradę jak sobie z daną trudnością życiową poradzić. Mamy nastawienie zadaniowe i jeśli wprowadzenie jakiejś wspólnie ustalonej zmiany pomaga to znaczy, że wybór psychologa/psycholożki był trafny.

Jeśli zależy Ci na przepracowaniu głębszych, rozleglejszych, wywołujących duże cierpienie trudności psychicznych zgłoś się do psychoterapeuty. W wyborze właściwej osoby pomoże Ci wpis: Jak sprawdzić psychoterapeutę?

Ciekawa jestem czym się kierowaliście wybierając psychologa_żkę. A może macie negatywne doświadczenia i chcecie innych przestrzec przed popełnieniem podobnego błędu? Czekam na Wasze komentarze 🙂

Julia.

Julia Skibińska z dyplomem ukończenia studiów wyższych na kierunku psychologia. Blondynka w białej koszuli w czarne serca, w złotych okularach. patrząc na wprost kamery wskazuje napis na dyplomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *